Letecký pohled na stezku

Otevřít letecký pohled přes celou obrazovku

 

Naučná stezka Březiny (Kukyho les a literárně naučná stezka Březiny)

Leták (pdf)

Naučná stezka Březiny se dělí na dvě části.

První část (na mapě označena červeně) jsme pojmenovali Literárně naučná stezka Březiny.

Je dlouhá 2,1 km a vede od parkoviště penzionu Na Bělisku do kopce a dále k Drašarově Lípě v Pusté Rybné. Tato „červená stezka“ má celkem pět zastavení (A až E). Při rozhodnutí, zda vaše malé děti trasu zvládnou, nezapomeňte připočítat vzdálenost na cestu zpět…    :-))

Druhá část (na mapě značena modrou barvou) se jmenuje Kukyho les a je dlouhá 0,5 km.

Má osm očíslovaných zastavení (1 až 8). Začíná travnatou cestičkou pod penzionem směrem k lípě se studánkou, dále pokračuje okolo  multifunkčního hřiště a následně podél lesa k Hergotovu domu mezi smrky. Odtud (směrem na západ) vede stezka do malého lesíku k „Hergotmobilu“ a posléze se otáčí na louku směrem k parkovišti penzionu. Kruh je uzavřen.

 

1. část stezky Literárně naučná stezka Březiny

Zastavení A = „ Interaktivní mapa“

Vyznačuje trasu celé stezky. Nachází se u parkoviště penzionu Na Bělisku a díky mapě získáte nejen přehled o celé trase stezky, ale můžete si i zkusit svou zručnost. Jak? Naklápěním mapy rozpohybujte kuličku tak, aby „projela“ pouze červeným a modrým žlábkem.

Zastavení B = „Panoramatický obraz krajiny“

K zastavení B se dostanete, když přejdete silnici 3.třídy a vydáte se po travnaté cestě směrem do kopce. Z obrazu akademického malíře Martina Findeise se dozvíte názvy i nadmořskou výšku okolních kopců či strání.

Zastavení C = „Motanice“

K zastavení C dojdete, pokud budete pokračovat ve svá cestě k úpatí kopce kolem chaty směrem k venkovskému stavení. Zde vlevo od něj, na cestě u vysokého stromu, najdete interaktivní hru Motanice, zaměřenou na znalost krajiny Vysočiny.

Zastavení D = „Stará řemesla“

K zastavení D přijdete, když se vydáte po zelené turistické značce směr Pustá Rybná.

Toto zastavení Vás hravou formou seznámí se starými řemesly, tak typickými pro zdejší oblast.

Zastavení E = „Pexeso“

Zastavení E najdete, budete-li pokračovat dále po cestě z kopce směrem k Pusté Rybné.

Jestli neznáte dílo spisovatelky Terezie Novákové a hudebního skladatele Bohuslava Martinů, zde si ho pomocí hry Pexeso snadno osvojíte. Nezapomeňte si prohlédnout památnou Drašarovu lípu.

 

Zpáteční cesta k parkovišti penzionu Na Bělisku je:

– buď stejná, tedy ta, po které jste přišli

– nebo zpět do kopce a na první křižovatce odbočte vlevo a po asfaltové cestičkou z kopce dolů

– nebo kolem Drašarovi lípy pokračujte lesem po silnici 3. třídy a na křižovatce před Kučerovo – mlýnem odbočte vpravo do kopce směr Březiny.

2. část stezky   Kukyho les

Zastavení 1   = „ Interaktivní mapa“

Zastavení č. 1 je totožné se zastavením A, které vyznačuje trasu celé stezky. Nachází se u parkoviště penzionu Na Bělisku a díky této mapě získáte nejen přehled o celé trase stezky, ale můžete si i zkusit svou zručnost. Jak? Naklápěním mapy rozpohybujte kuličku tak, aby „projela“ pouze červeným a modrým žlábkem.

Zastavení 2 = „Vodní hrátky“

Studánka, pumpa, dřevěné korýtka, vodní mlýnky, bahniště, brouzdaliště. Co víc si přát? Snad jen, aby bylo dost vody a studna nevyschla….

Zastavení 3 = „Hrátky s vrbovými proutky“

Zde naleznete (kromě žlutého vrbového proutí) na panelu napsaný návod jak si uplést pomlázku.

Zastavení 4 = „Skládka“

Úkolem Pytlíky Vidličky je odvážet odpadky z přírody na skládku. Na tomto stanovišti si hravou formou ověříte svoje znalosti o době rozkladu veškerého odpadu. Zároveň si můžete zahrát sami nebo ve dvojicích „Kuličkiádu“. Návod je přiložen na místě u kamene. Hodně štěstí!

Zastavení 5 = „Co je k jídlu“

V kukátkách hádáte a hledáte, co se pod nimi ukrývá.

Zastavení 6 = „Hergotův dům“

Kapitán von Hergot je strážce lesa a bydlí vysoko nad zemí ve svém domečku, který si můžete prohlédnout. V písku na zemi čekají překvapení plná zvířecích stop…

Zastavení 7 = „Tref si svého záškodníka“

Pokud naleznete v lese ukrytý Hergotmobil (nápověda – od Hergotova domu se vydejte směrem na západ do sousedního lesíku), můžete uspořádat turnaj v trefování záškodníků.

Nezapomeňte si posbírat šišky.

Zastavení 8 = „Domácí zvířátka“

Toto zastavení je poslední a pokud máte u sebe mobil se čtečkou na QR kód, můžete si pustit zvuky zvířat. Jestliže se rozhlédnete kolem sebe, dost možná nedaleko uvidíte pasoucí se stádo krav. Pozor, nedráždit! Je mezi nimi i býk!!!

 

U každého zastavení naleznete razítko, které si můžete po splnění úkolu otisknout do své mapky. Hodně štěstí!